Avokadolu Smoothie

AVOKADOLU SMOOTHİE

 

Avokado, yeşil elma, yarım yağlı süt ve diğerleri... Çiğ yeşil sebze ve meyvelerin tüm besin ve minarel değerlerine sahip olan, yoğunluğunu bal, yoğurt, kuru yemiş, dondurma vb. ürünlerden alan içecek türü smoothie.

Salatada görmeye alışık olduğumuz avokado, yüksek yağ içeriğinin yanı sıra K vitamini, lif, bakır ve B6 yönünden hayli zengin bir bitkisel kaynak. Toplamda 280 kaloriye sahip avokadolu smoothie, günlük lif ihtiyacınızın %10'unu, B6 vitaminin %39'unu, demirin %34'ünü karşılıyor, düşük karbonhidrat içeriğinden dolayı kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı oluyor.

Avokadolu Smoothie Tarifi İçin Malzemeler

·         200 ml.az yağlı süt

·         1/2 adetbüyük boy olgun avokado

·         2 yemek kaşığıyarım yağlı yoğurt

·         1/4 adetbüyük bol yeşil elma

·         10 yapraktaze nane

·         1 silme yemek kaşığıbal

Avokadolu Smoothie Tarifi Nasıl Yapılır?

1.    Bir adet olgun avokadoyu ortadan ikiye kesip, orta kısmında yer alan çekirdeğini keskin bir bıçak yardımıyla çıkartın. Yarısını alıp kabuğunu soyduktan sonra küçük küpler halinde doğrayın.

2.    Bol suda yıkadığınız yeşil elmayı dört eşit parçaya bölüp çekirdekli kısmını alın. Taze nane yapraklarını dikkatli bir şekilde ayıklayın.

3.    Az yağlı süt, avokado küpleri, nane yaprakları, yoğurt, bal ve yeşil elma parçalarını blender kabına alın.

4.    Tüm malzemeyi kısa bir süre, hafif pütürlü bir halde kalana kadar blenderda çektirin. Bekletmeden tüketin.

Avokadolu Smoothie Tarifinin Püf Noktası

Hazırladığınız smoothie'yi soğuk olarak bekletmeden servis edin, çürüğü olmayan yumuşak dokuda avokado kullanmaya özen gösterin.Smoothie'lerde kullandığınız malzemeleri soğuttuktan sonra kullanabilir, arzuya göre buz ekleyebilirsiniz

Avokadolu Smoothie Tarifinin Servis Önerisi

Arzuya göre limon dilimi ve nane yaprakları eşliğinde servis edebilirsiniz.